Sokolnictwo


Jedynym sokolnikiem w Kole jest Robert Zakrzewski, który wstąpił do PZŁ i Koła Łowieckiego "Orzeł" w Chełmnie w 2000 roku. Jednak już wcześniej bo 25 października 1997 roku uzyskał on uprawnienia sokolnicze i otrzymał w Czempiniu Legitymację Gniazda Sokolników Nr 102. W sekcji tej był zrzeszony do 2010 roku. Posiadając stosowne uprawnienia aktualnie Robert Zakrzewski uprawia jedynie sokolnictwo rekreacyjne.

Wcześniej Robert Zakrzewski wielokrotnie brał udział w pokazach i łowach z ptakami łowczymi, m.in. w następujących miejscowościach: Chodecz (1997), Wrocław (1998), Sulejów (1999), Czempiń (2001), Soczewka (2002), Bolimów (2003), Soczewka (2004) i Busko Zdrój (2008). Ponadto wspaniałego pokazu pracy sokolników, tj. Roberta Zakrzewskiego i gościnnie przybyłego Marka Bazydło, mogli zobaczyć uczestnicy "Hubertusa" w Działowie w dniu 27 października 2007 roku. Wówczas to na polach Prywatnego Gospodarstwa Rolnego Państwa Janiny i Piotra Madejów odbył się po raz 11-ty "Hubertus", tj. impreza o charakterze myśliwsko - jeździeckim. Szczególną oprawę tej imprezy, która wówczas była jednocześnie obchodami dnia św. Huberta dla całej toruńskiej organizacji łowieckiej, zapewnili ww. sokolnicy i ich ptaki łowcze.

Ponadto Robert Zakrzewski przeprowadzał kuracje lecznicze ptaków drapieżnych, m.in. myszołowów i sokołów. Pomocy w rehabilitacji tych ptaków udzielała Regina Gargol, która jest również członkiem naszego Koła.

Pierwszym ptakiem łowczym Roberta Zakrzewskiego była samica jastrzębia gołębiarza "DIANA". Później był samiec jastrzębia gołębiarza "NIKI". Wśród kolejnych ptaków łowczych był także samiec raroga stepowego "PINOCZET" i samica sokoła indyjskiego "SISI", z którymi w latach 2007 - 2008 pracował - jako zawodowy sokolnik - przy ochronie Lotniska Marynarki Wojennej w Gdyni na Oksywiu. Wówczas przy użyciu ww. ptaków łowczych odstraszał on inne ptaki mogące spowodować katastrofę lotniczą. Później układał i pracował sokolniczo z innymi gatunkami ptaków drapieżnych, takimi jak: jastrząb czerwonooki (podgatunek amerykański), sokół wędrowny i raróg górski. Aktualnie posiada on samicę raroga górskiego, której używa do sokolnictwa rekreacyjnego i pokazów sokolniczych.

Szczegółowe informacje dotyczące tej dziedziny łowiectwa znajdują się na stronie internetowej Krajowego Klubu Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych PZŁ - Gniazdo Sokolników: www.gniazdosokolnikow.pl


 
 
© 2008 - 2024  Marcin Mirowski i Wojciech Lewicki (2008 - 2015). Wszystkie prawa zastrzeżone.